Koszyk

Telefon: +48 600 986 080

Darmowa dostawa | Szybka pomoc | Bezpieczne płatności

Jaki plecak do szkoły kupić swojemu dziecku?

Jaki plecak do szkoły wybrać dla dziecka? To pytanie, które spędza sen z powiek wielu rodziców. Przedmiot ten musi być wygodny, bo pociecha spędzi z nim codziennie wiele godzin, ale powinien się jej także podobać. Sprawy nie ułatwia fakt, że wybór w tym zakresie na rynku jest naprawdę szeroki. Zatem jaki plecak dla pierwszoklasisty wybrać, a jaki sprawdzi się w przypadku nieco starszych dzieci? 

Jaki plecak do szkoły kupić? Ile powinien ważyć?

Zaleca się, aby plecak razem z wyposażeniem nie ważył więcej niż 15% masy ciała ucznia. Każdy rodzic powinien zatem do tej kwestii podejść indywidualnie. Dziecko o wadze 20 kg będzie potrzebowało innego plecaka niż te ważące 30 kg. Maluchom drobnym należy kupować lekkie plecaki, tak aby ciężar książek i zeszytów ich nie przytłoczył. 

Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, że zbyt ciężki plecak może powodować bolesne napięcia w mięśniach i stawach, a także bóle kolan czy bioder. Noszenie nieodpowiedniego plecaka wymusza na dziecku nieprawidłową postawę – zbyt mocne pochylanie się do przodu. Duże obciążenie niekorzystnie oddziałuje także na ramiona. 

Jaki plecak dla pierwszoklasisty wybrać?

Zasady są podobnie i to niezależnie od wieku dziecka. Dobry plecak powinien mieć usztywnioną tylną ściankę np. w postaci gąbki czy specjalnej pianki. Warto postawić na model z szerszymi szelkami o regulowanej długości. Dobrze sprawdzają się plecaki wyposażone w liczne komory. Umożliwiają bowiem odpowiednie rozmieszczenie ciężaru na ciele. Jeśli komora jest jedna, cały ciężar spoczywa w jednym miejscu, co niestety sprzyja nadmiernemu obciążeniu kręgosłupa. 

Usztywniona, tylna ściana plecaka powinna przywierać do pleców dziecka. Dlatego duże znaczenie ma wybór plecaka dopasowanego do wzrostu ucznia. Eksperci wskazują, że plecak nie powinien sięgać więcej niż 8 cm poniżej talii. 

Jaki plecak do 4 klasy wybrać?

Jak już wspomniano wyżej, wiek dziecka wcale nie ma w tym przypadku dużego znaczenia. Zasady zakupu plecaka szkolnego są zawsze podobne i to niezależnie od tego, do której klasy idzie uczeń.

Na pewno pod żadnym pozorem nie można kupować dzieciom plecaków zakładanych tylko na jedno ramię. Plecaki zawsze trzeba nosić na dwóch ramionach. W ten sposób można odciążyć kręgosłup i rozłożyć ciężar w sposób symetryczny. 

Warto dziecko nauczyć odpowiedniego pakowania plecaka. Oczywiście uczniowie na co dzień muszą ze sobą nosić do szkoły szereg książek, zeszytów i przyborów. Dlatego tak ważne jest to, aby dzieci nie wkładały do plecaków rzeczy zbędnych. W końcu nie zawsze przydadzą się zabawki czy stare kanapki. Poza tym cięższe rzeczy należy umieszczać na dnie plecaka, a te lżejsze wyżej. 

Dobrze sprawdzają się na ogół plecaki wyposażone w wiele komór i przegródek, z szerokimi szelkami i usztywnioną, tylną ścianką. Nie da się ukryć, że design jest też ważny, ale nie powinien być w tym przypadku kwestią najistotniejszą. 

Dodaj komentarz