Koszyk

Telefon: +48 600 986 080

Darmowa dostawa | Szybka pomoc | Bezpieczne płatności

Czym są buty biodegradowalne? Co trzeba o nich wiedzieć?

Wiele osób zaskoczyć może to, że na rynku coraz częściej pojawiają się buty biodegradowalne. Ma je w swojej ofercie np. mark Palladium. Oferuje ona obuwie wykonane z bawełny organicznej i gumy, która pochodzi z butelek PET i recyklingu. Przy tym są to buty o naprawdę efektownym designie. Co warto wiedzieć na temat tego typu obuwia?

Buty biodegradowalne – co to w zasadzie oznacza?

Materiałami biodegradowalnymi nazywa się te materiały, które rozkładają się wskutek interwencji grzybów i innych mikroorganizmów obecnych w przyrodzie. W momencie, gdy substancja zostaje zaatakowana przez bakterie, zaczyna się jej rozkład. Wyodrębniane są enzymy, które przekształcają dany produkt w prostsze elementy. Ostatnim etapem jest stopniowe wchłanianie cząstek z gleby. 

Dla porównania materiały nierozkładalne pozostają w glebie i niszczą ekosystem. Tak jest w przypadku większości nowoczesnych materiałów syntetycznych. Nie ma bakterii, które mogłyby je uprosić. To duży problem, z którym obecnie musi mierzyć się świat. Z drugiej strony coraz więcej osób nie przechodzi obok niego obojętnie. Na rynku pojawiają się więc np. biodegradowalne buty i ubrania. 

Jakie zalety mają biodegradowalne buty?

Buty biodegradowalne z punktu widzenia dobra środowiska naturalnego mają same zalety. Jednocześnie na pierwszy rzut oka trudno jest rozpoznać, że powstały z materiałów biodegradowalnych, przyjaznych dla środowiska. Cieszą się sporym uznaniem ze strony konsumentów, bo dzisiaj bycie eko jest po prostu w modzie. 

Francuska marka Palladium ma w swojej ofercie buty biodegradowalne od zaledwie kilku lat, a już zdążyły zdobyć na rynku dużą popularność. Stanowią one doskonałą alternatywę dla klasycznego obuwia, które gdy ulegnie zniszczeniu, trafia na ogół na śmietnik i potrzeba wielu dziesięcioleci, aby się rozłożyło. Buty biodegradowalne to najlepszy przykład tego, jak można zmniejszać negatywny wpływ przemysłu obuwniczego na środowisko. 

Jak przemysł obuwniczy wpływa na środowisko naturalne?

Przemysł obuwniczy niewątpliwie należy do jednych z największych przemysłów na świecie. Przyczynia się do emisji gazów cieplarnianych, zanieczyszczenia wody i gleby czy wycinania lasów. Dlatego coraz częściej producenci poszukują alternatywnych metod produkcji obuwia, które są bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego. 

Przykładem jest francuska marka Palladium, która ma w swojej ofercie buty biodegradowalne. Jest to obuwie przeznaczone dla kobiet i mężczyzn – wykonane z materiałów z recyklingu i takich, które ulegają naturalnemu rozkładowi. Jednocześnie pod względem designu buty Palladium prezentują się nienagannie. Nie tracą też nic ze swoich właściwości.

Wydaje się, że przyszłość będzie należeć właśnie do materiałów biodegradowalnych. Troska o środowisko naturalne jest bowiem coraz większa, także wśród producentów obuwia. Marka Palladium pod tym względem wyprzedziła konkurentów.

Dodaj komentarz